Сигурно обичате да пътувате и също така често да се връщате обратно в спомените си за удобствата на луксозния SPA хотел или за онзи тежък планински преход, завършил с екстремно скално катерене и покоряване на нови върхове; нощното небе и ярките звезди над палатковия лагер (който отново е законен), потънали в тишината на гората и споделени с приятели; мекият морски пясък и шума на вълните, разходките по плажа под ръка с любимия човек; ваканцията в Рим миналото лято…
Обаче…
Несъмнено всички обичаме да се връщаме в тези спомени, особено когато сме затрупани от ангажиментите на делничното ежедневие и трескаво се оглеждаме за голямата, зелена, светеща табела „Изход”.
НО няма кой друг да ни върши работата, а и за да оцени почивката, човек трябва да знае що е труд. Именно в подобни моменти се възползваме от онези малки двуизмерни цветни картинки, останали от последната екскурзия, уловили в себе си толкова предмети, хора и емоции.
Да поснимаме малко
Надяваме се, че осъзнавате същинската стойност на туристическата снимки, не толкова за роднините, приятелите и непознатите от списъка с контакти във фейсбук, колкото сантиментална им „цена” за вас. Както деликатно намекнахме, подобни снимки по-често съхраняват спомени, споделени със скъпите на сърцето хора, НО не се притеснявайте, това не гарантира качеството им. Изключително лесно е да ги съсипете и впоследствие няма да им се насладите, както подобава. Затова, ако се чувствате не особено на „ти” с фотографията, но искате със задоволство да „постнете” някоя плажно-лятна снимка (колкото да натъжите заточениците по офисите) или когато разглеждате албумите от чужбина да не превъртате напред, отбягвайки „кривите” физиономии, ще ви дадем няколко съвсем прости съвета за просто страхотни туристически снимки.
1. Отпуснете се
Ако сте на излет в гората и искате по-естествени снимки, не се чувствайте длъжни да се слеете с флората! Съществуват хиляди начини да разчупите стойка и пози, така че да получите разнообразни и забавни снимки, вместо еднотипни кадри на „дървета”. В случай че сте любопитни, може да почерпите идеи и от някои интересни примери от професионалната фотография.
2. Тайните на близкия план
По-удобно е, когато и има към кого да се обърнете, за да ви снима, защото една от основните цели на туристическите снимки е да уловят обстановката. Тъй като това не винаги е възможно на помощ се притича любимото „селфи”. За сполучливи кадри в подобни ситуации изберете подходящо разстояние, от което да снимате, така че да хванете забележителностите, но не и ръката си. Все по-разпространени са selfie stick-овете, даващи повече свобода и удобство, но присъствието им на снимката е даже по-неприятно и нелепо. Следвайте примера на добрия илюзионист, който никога не разкрива тайните си.
Забележка: Избягвайте селфи с тъмни очила – отражението на апарата се вижда в стъклата.
3. Zoom ефекта
Искате да уловите и огромната прелестна сграда (или природен обект), близо до вас, и себе си. НО при тези обстоятелства не можете да имате и двете. Ползването на zoom максимално ще ви доближи до желания резултат, но колкото повече увеличавате, картината се размазва, а красивият фон се вижда частично. В обратния случай ще хванете фона, но вие ще се губите.
4. Непринудените снимки
Когато сте на излет, почивка – сред красива обстановка и с близки, сигурно ви е спохождало желанието да уловите определен момент или състояние от заобикалящата среда, впечатлил ви силно. Тогава снимате и … резултатът няма нищо общо с очакванията. Подобни артистични наклонности са чудесни, но зависят от правилния момент. Ако го изпуснете, не се насилвайте да го улавяте отново – вече е късно. Важно е да разберете правилно този съвет, защото близките ви не искат да виждат хиляди свои криви и непонятни физиономии на снимките от съвместната почивка и няма да оценят така добре вашата артистичност.
5. Забавлявайте се!
Това не е съвет – това е правило! Колкото по-естествени и щастливи сте по време на ваканцията, толкова по-хубави ще бъдат и снимките, защото качеството им е гарантирано на първо място от вашето добро настроение. То ще ви зарежда всеки път, когато ги гледате впоследствие – снимките улавят емоции! Така че забавлявайте се и не губете твърде много време в щракане с апарата – най-добрите снимки са в паметта ни.