През последните години Латвия най-после получава заслужено внимание като дестинация, която може да предложи архитектурни и исторически забележителности, спокойствие и несравним градски дух. Предлагаме ви да се разходим из страната за 3 дни, които са достатъчни, за да се влюбим в нея и да пожелаем следващо пътешествие!
3 дни в Латвия – какво, къде и как?
За да бъде ефективно нашето пътуване в Латвия, за да не пропуснем нещо важно, първо трябва да си изготвим маршрут, който да следваме. Откъде да тръгнем най-напред?
Ден 1: Старият град в Рига
Неслучайно започваме пътешествието си от Рига – столицата на Латвия и Европейската столица на културата през 2014 година. Започнете своята разходка с опознаване на очарователния стар град на Рига, пълен с романтични тесни калдъръмени улички и средновековни сгради като от картички.
Старият град на Рига
Не пропускайте Ratslaukums с великолепен изглед към кметството и реконструираната емблематична къща, известна като Blackheads’ House. След това тръгнете към Катедралата, която пази много латвийска история. След това захвърлете картата и се спуснете из малките объркани улички на града, за да почувствате атмосферата му.
Мемориалът на свободата
След като сте разгледали Стария град, тръгнете на североизток, докато не стигнете до спокойния парк с името Bastejkalns Park. Създаден е в средата на 18-ти век на мястото на историческите защитни укрепления на Стария град. Прекрасният канал, който се вие като змия, някога е бил защитен ров. Разходете се из парка, докато стигнете до Brivibas Bulvaris (бул. „Свобода“), частично пешеходна улица и площад с иконичния паметник на свободата на Латвия. Мемориалът е построен през 1935 г. на мястото, където някога е била статуя на Петър Велики. Скулптурата изобразява латвийска култура и история и остава важен символ на независимостта на Латвия.
Музеят на окупацията в Рига, Латвия
За да разберем по-добре защо монументът на свободата на Латвия е толкова важен за латвийци, отидете в Музея на окупацията. Уловена на кръстопътя на германската и съветската агресия, Латвия е в плен на нацистите, или на СССР от 1940 до 1991 г. Музеят предлага завладяващ и емоционално проникващ поглед към бурната история на Латвия и живота на хората по времето на двата режима. Интересни лични истории и интервюта са поднесени под формата на видеа и съхранени спомени.
Музеят „Арт Нуво“
Рига има почти 800 сгради в архитектурен стил „арт нуво“ – повече от всеки друг град в Европа. Разположен в сграда със спираловидно вита стълба, музеят в стил Ар Нуво предлага поглед към реставриран апартамент и информация за живота в края на века в Латвия. Също така дава представа какво се е случило с всички тези великолепни сгради по време на съветската окупация (подсказка: слоеве и още слоеве от грозни тапети) и продължаващия процес по възстановяването. Звънец № 12 е входът към музея.
Музеят „Арт Нуво“ е подходящо разположен в сърцето на квартал „Арт Нуво“ в Рига. Съвет: За да спестите време, изтеглете си полезната интерактивна карта на музея с информация за най-известните сгради на града. Дори и да не сте фен на зашеметяващата архитектура, кварталът е освежаваща промяна от забързаното темпо на Стария град и предлага възможност да видите повече от това, което Рига предлага.
Ден 2: Еднодневно посещение на Рундалския дворец
В южната част на Латвия е скрит ослепителният Рундалски дворец – бароково имение от 18-ти век, построено от същия архитект, отговорен за най-известните руски резиденции. Огромният дворец може да изглежда сякаш е в средата на нищото, но някога е бил дом на двама от най-могъщите мъже в Русия: Ернст Йохан фон Бирон, който управлявал Руската империя за известно време като регент, и принц Платон Зубов, последният любовник на Екатерина Велика.
Тук ще се почувствате сякаш замъкът ви принадлежи. Поради огромният си размер, няма да усетите колко много туристи има. След като приключите с разходката из просторните му зали, отидете в мазето за вкусна и невероятно евтина храна.
Опитайте традиционна латвийска сауна
След като се върнете в Рига, свалете дрехите и заедно с местните жители имате шанса да се изпотите в традиционната балтийска обществена сауна. Ободряващата комбинация от душ, сауна и ледено студена вода отново и отново ще ви освежи, дори да не ви се вярва. Ако наистина се чувствате авантюристично, попитайте на рецепцията за бреза slota – сноп от сушени листа от бреза и го използвайте да се поливате, докато сте в сауната. Няма да сбъркате!
Ден 3: Централният пазар в Рига
Започнете деня си в най-големия европейски пазар. Вземете няколко сладкиша за закуска и пазарувайте прясно набрани гъби, кремави местни сирена и ръчно изработени вълнени чорапи и ръкавици за зимата. Този пазар е обявен за най-добрия в света – не губете време, а проверете сами.
Еднодневна разходка до замъка „Турайда“ и легендата за розата
След като сте пазарували до припадък от местния пазар, време е за романтична еднодневна екскурзия до красив замък. Качете се на автобус до източния град Сигулда. Там, с помощта на кабинковия лифт през древната долина на река Гауя, ще стигнете до руините на замъка „Кримулда“, които датират от 14-ти век.
Разходете се по лъкатушещия път, който ще ви отведе до пещерата „Гутман“- най-голямата в Прибалтика. Като най-старата туристическа атракция в страната точно там се зараждат и най-популярните легенди в Латвия. Най-разказваната е за „Розата на Турайда“, която има общо и със едноименния замък.
През 1214 година архиепископът на Рига заповядал да се построй замък, наричан „Френеланд“ („мирна земя“, “ божествена земя“). За съжаление, замъкът бил причина за неспирни войни между епископа и немския орден, на когото принадлежали земите на левия бряг на Гауя. Оттук тръгва и легендата…
Легендата за розата на Турайда
През 1601 година след жесток бой с шведите турайдският писар Грейф намерил на бойното поле момиченце и го взел да го отгледа. Тъй като събитието се случило през месец май, нарекли детето Мая („Турайдската роза“).
Момичето растяло добро и красиво, с много кандидати за брак, но предпочитанията ѝ били насочени към градинаря на Сигулдския замък – Виктор Хейл.
През есента на 1620 година младите се готвели за сватба. Но по това време в Турайдския замък служели двама полски наемници. Единият от тях решил да спечели Мая с коварство. Той ѝ пратил вест, че годеникът ѝ ще я чака на брега на Гауя край пещерата „Гутман“, където влюбените често се срещали и мечтаели за бъдещето. Девойката доверчиво отишла в пещерата и чак тогава съзряла измамата.
Решила да спаси честта си с хитрост. Свалила от главата си кърпата, подарък от годеника ѝ, вързала я на врата си и заявила, че кърпата притежава вълшебна сила. Който я върже на шията си, става неуязвим. И тя предложила на натрапника да изпробва силата на плата с меча си. Якубовски повярвал в думите ѝ, замахнал и убил Мая. Ужасен, той избягал в гората и се обесил. Виктор намерил мъртвата си любима и в отчаянието си оставил брадвата си в пещерата. Бил обвинен в убийството на Мая, но показанията на слугата на Якубовски го спасили от наказание. Запазен е и съдебен акт, който свидетелства за достоверността на тази история.
По мотиви от тази легенда големият поет Ян Райнис е написал трагедията „Любовта е по-силна от смъртта”. Композиторът Я. Кепитис пък написал музика за балета „Турайдская роза” , а в Рижката киностудия бил създаден филмът „В сянката на меча”.
Замъкът „Турайда“
От пещерата се разходете по главния път, докато стигнете до замъка „Турайда“, кацнал високо над реката. Построен през 1214 г. и остава важна военна крепост, докато не изгаря до основи през 1776 г. Настоящият замък е резултат от реставрация. Кулата му предлага фантастична гледка към околността и цялото нещо е заобиколено от приказно имение. На уебсайта на замъка може да прочетете още информация, свързана с местоположението му, историята, посещения и др.
Ако сте били в Латвия, как бихте прекарали идеалните си три дни? Ако не сте били, какво най-много се вълнувате да видите и правите там? Споделете ни в коментарите.